Występujące na świecie wady wzroku można klasyfikować w nieskończoność, a zagłębianie się w poszczególne ich rodzaje może zająć naprawdę wiele czasu. Posiadając określoną wadę, warto jednak wiedzieć, jaki dokładnie typ został nam przez naturę podarowany. Dzięki temu poznamy siebie odrobinę lepiej. Krótkowzroczność można podzielić aż na trzy typy.
Typy krótkowzroczności
Miopia występuje w trzech typach. Pierwszy oznacza wadę osiową polegającą na zbyt wydłużonym kształcie oka. Kolejnym typem jest wada krzywiznowa, gdy rogówka lub soczewka są zbyt wypukłe. Trzeci i ostatni typ wady dotyczy nie tyle budowy oka, ile współczynnika załamania soczewki. Nazywa się to krótkowzrocznością refrakcyjną, w której soczewka w zbyt dużym stopniu załamuje wpadające do niej promienie świetlne.
Krótkowzroczność i jej objawy
Pierwszym i podstawowym objawem krótkowzroczności jest słaba ostrość widzianych z oddali przedmiotów. Jeżeli widzimy świetnie z bliska, ale czym dalej znajduje się obiekt naszej obserwacji, tym widzenie jest zdecydowanie gorsze, może to oznaczać właśnie miopię. U dorosłego zdiagnozowanie schorzenia wydaje się prostą czynnością, ponieważ jesteśmy w stanie szybko określić, co się z nami dzieje. Gorzej jest z dziećmi, które nie potrafią ocenić stanu swojego wzroku ot, tak. Warto je obserwować i zgłosić się do okulisty w momencie, w którym widzimy, że nasz maluch często mruży oczy próbując dotrzeć coś, co umiejscowione jest w znaczne odległości od niego. Jeżeli dziecko skarży się przy tym na bóle głowy to postawienie diagnozy będzie jedynie formalnośćią.