Sposoby na funkcjonalne ozdoby do ogrodu

W architekturze, zarówno wnętrza jak i krajobrazu czy zieleni – wyjątkowo wysoko ceni się te elementy, które łączą w sobie estetykę i wizualne korzyści, z funkcjonalnością i praktycznymi rozwiązaniami. Jeśli jakiś element wyposażenia czy otoczenia albo konstrukcji zamienić można na inny, który będzie spełniał więcej funkcji i jednocześnie będzie „przyjemniejszy dla oka” – większość architektów, inwestorów czy użytkowników, będzie za tym optowała. Przykładem może być wymiana popularnej przed latami kory ogrodowej na nieco kosztowniejszy, ale znacznie bardziej uniwersalny kamień ogrodowy. Ładnie dopasowane i rozłożone na terenach zielonych w regularny sposób otoczaki do ogrodu pozwalają na podniesienie walorów estetycznych przy jednoczesnym zmniejszeniu późniejszych wydatków na utrzymanie ogrodu.

Kora ogrodowa vs otoczaki do ogrodu – co wybrać?

Kora ogrodowa jest bardzo często stosowanym uzupełnieniem do terenów zielonych – wysypana pomiędzy rabatami albo pod pergolami, pozwala bardzo ładnie zagospodarować przestrzeń, na której np. nie rośnie trawnik. To także świetny sposób na ukrycie agrowłókniny, która ogranicza przerastanie chwastów spomiędzy wykonanej aranżacji ogrodowej. Otoczaki do ogrodu pełnią tę samą funkcję, jednak są droższe – ich masa jest znacznie większa i do zagospodarowania takiej samej ilości metrów kwadratowych, potrzeba zdecydowanie większych wydatków na kamień, niż ma to miejsce w przypadku kory.

Korzyści z zastąpienia kory ogrodowej otoczakiem

W odróżnieniu od kory, piękny i biały okrągły otoczak po prostu przykuwa wzrok i zachwyca gości już na pierwszy rzut oka, a dodatkowo nie pozwala się spłukać przy nawet największych opadach deszczu. Kora ogrodowa może być nawet przez niewielki wiatr i opad deszczu zabrana w inne miejsce, pozostając po sobie nagą przestrzeń albo strzępy wystającej agrowłókniny. Sięgnięcie po otoczaki do ogrodu pozwala więc rozwiązać również inny problem, z jakim borykają się zawodowi ogrodnicy utrzymujący np. tereny zielone wokół urzędów czy nieruchomości wspólnot mieszkaniowych – a mianowicie, konieczności ciągłego uzupełniania braków kory ogrodowej. Kora średnio raz w roku musi być uzupełniania, niekiedy wieloma workami, podczas gdy otoczaki raz rozłożone pozostają w ogrodzie na swoim miejscu przez całe dekady.